Blog

Dowiedz się więcej o pracy w Holandii lub Belgii.
praca w holandii jak znaleźć pracę

5 praktycznych porad dla poszukujących zatrudnienia w Holandii

Praca w Holandii od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Atrakcyjne zarobki i możliwość zatrudnienia bez kwalifikacji powodują, że na wyjazd decyduje się wiele osób, aby podreperować swój budżet. W szybkim znalezieniu pracy w Holandii może pomóc agencja pracy. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Oto 5 praktycznych porad dla osób, które chcą uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak wybrać najlepszą agencję pracy w Holandii?

Agencje pracy zajmują się pośredniczeniem pomiędzy pracownikami a firmami, które ich poszukują. Ich wsparcie pomaga w wejściu na holenderski rynek pracy poprzez nawiązanie kontaktu z pracodawcą i organizację formalności. Najczęściej pomagają one pracownikom w znalezieniu pracy tymczasowej – wówczas to agencja zatrudnia pracowników i „użycza” ich innej firmie. Należy w tym miejscu rozróżnić jeszcze agencje pośrednictwa pracy, które jedynie pośredniczą w procesie zatrudniania pracowników – innymi słowy, szukają chętnych osób do pracy w danej firmie.

Na rynku działa wiele agencji, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami, by mieć pewność, że wyjazd będzie udany. Same opinie o agencji pracy to za mało – do wyszukania tej najlepszej należy podejść kompleksowo.

1. Zapoznaj się z różnymi agencjami pracy
Dzisiaj wyszukanie ofert pracy w Holandii przez agencje jest bardzo proste – można zrobić to przez internet. Ogłoszenia publikowane są na portalach ogłoszeniowych i bezpośrednio na stronach agencji. Największe zapotrzebowanie dotyczy pracowników fizycznych, między innymi pracowników linii produkcyjnych, komisjonerów (pracowników przygotowujących zamówienia, inaczej order picker), magazynierów czy operatorów maszyn.

Przy przeglądaniu ofert zwróć uwagę na poniższe kwestie:

 • czas rozpoczęcia pracy
 • miejsce pracy
 • specyfika stanowiska pracy
 • wymagania stawiane pracownikowi
 • dobowy czas pracy
 • stawka godzinowa
 • sposób wypłat – miesięczny czy tygodniowy
 • zakwaterowanie na czas pracy
 • dojazd do miejsca pracy

2. Upewnij się, czy agencja pracy znajduje się na liście KRAZ
W Polsce działalność agencji pracy jest regulowana, dlatego każda firma tego typu musi posiadać wpis do rejestru KRAZ i certyfikat wydawany przez marszałka województwa. Gdy agencja pracy w Holandii znajduje się na liście, oznacza to, że jest ona sprawdzona i zaufana.
Rejestr agencji zatrudnienia (KRAZ) dostępny jest na stronie internetowej: http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz.

3. Sprawdź, jak długo agencja działa na rynku
Ze względu na duże zainteresowanie pracą w Holandii stale powstają nowe agencje pracy. Aby wyjazd był udany, warto zdecydować się na pomoc tej o ugruntowanej pozycji w samej Holandii.
Znana agencja to większa wiarygodność, a także szansa na lepsze zatrudnienie ze względu na jej rozległe kontakty na zagranicznym rynku pracy. Z drugiej strony znane i duże agencje pracy często prowadzą rekrutację na sporą skalę, przez co nie podchodzą indywidualnie do danej osoby. Łatwiej oczywiście można również znaleźć opinie o agencji pracy działającej już od dłuższego czasu niż dla tej, która została założona niedawno.

4. Poszukaj opinii na temat agencji
Bardzo istotne w poszukiwaniu dobrej pracy tymczasowej w Holandii są opinie o agencji pracy. Osoby chcące dowiedzieć się, jaka agencja pracy w Holandii opinie ma na najwyższym poziomie, znajdą je w internecie. Na ich podstawie można ocenić, czy rzeczywiście jest ona godna uwagi. Warto przejrzeć fora internetowe przed portalami społecznościowymi. Przykładowo, dla agencji PrismaWorx opinie zobaczyć można na forach, portalach społecznościowych i przez portale ogłoszeniowe z pracą.

5. Dokładnie zapoznaj się z umową z agencją zatrudnienia
Pamiętaj o podpisaniu umowy z agencją. Umowa ta powinna zawierać wszystkie szczegóły związane z pracą. W umowie z agencją powinny znaleźć się informacje jak:

 • pracodawca i miejsce pracy
 • rodzaj i warunki pracy
 • czas pracy i liczba godzin
 • wysokość wynagrodzenia
 • sposób wypłaty pensji
 • informacje o świadczeniach socjalnych
 • dodatkowe informacje, na przykład o zakwaterowaniu, transporcie, karach za brak obecności w pracy

Warto więc pamiętać, że przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jaka agencja pracy w Holandii opinie są bardzo istotne, jednak to jeszcze nie wszystko. Dobra agencja działa zgodnie z prawem i może zapewnić swoim pracownikom kompleksowe wsparcie przed i w trakcie wyjazdu.