Blog

Dowiedz się więcej o pracy w Holandii lub Belgii.

Znajomość języka angielskiego w pracy w Belgii lub Holandii – korzyści

Wyjazd do pracy poza granice kraju zazwyczaj oznacza, że osoba decydująca się na taki krok chce zapewnić sobie lepsze warunki życiowe, a także – po prostu – więcej pieniędzy. Podjęcie tego typu decyzji bywa trudne, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób zmaksymalizować zyski osiągane podczas pracy w Belgii czy Holandii.

Dlaczego język obcy ma znaczenie?

Zagraniczny wyjazd do pracy oznacza zazwyczaj brak możliwości codziennego porozumiewania się językiem polskim. W Belgii czy Holandii obowiązują co prawda nieco inne języki urzędowe niż angielski, jednak to właśnie dzięki niemu można ułatwić sobie życie. W wielu ogłoszeniach o pracę można także znaleźć informację, że na danym stanowisku wymagana jest minimum komunikatywna znajomość języka angielskiego. Nie jest to fanaberia pracodawcy, ale zdecydowane ułatwienie zarówno dla zatrudniającego, jak i zatrudnianego.

Możliwość swobodnej komunikacji, bez konieczności odwoływania się do nieco bezładnego pokazywania w sklepie czy u fryzjera, o co dokładnie chodzi, jest bezcenna. To właśnie język angielski cieszy się największą popularnością wśród wszystkich innych na świecie i tym samym daje możliwość swobodnego porozumiewania się z jego użyciem gdziekolwiek jesteś. Również praca za granicą ze znajomością języka angielskiego jest bardziej opłacalna, a tego typu kompetencje językowe są wysoko cenione przez pracodawców – nie tylko w sensie finansowym.

Wyższe stawki dla osób znających angielski

Praca w Holandii ze znajomością języka angielskiego jest zdecydowanie lepiej płatna. Z czego to wynika? Zasadniczo z kilku kwestii. Przede wszystkim, osoby mogące dość swobodnie porozumiewać się w języku angielskim, nie wymagają uczestnictwa tłumaczy w rozmowach z działem kadr czy bezpośrednim przełożonym. Mogą one same załatwić najistotniejsze kwestie i tym samym zapewnić wyższy komfort obydwu stronom stosunku pracy.

Jednak to tylko jedna strona medalu. Dodatkowo, pracownicy znający język angielski, uzyskują wyższe stawki godzinowe z uwagi na możliwość dość swobodnego kontaktu z innymi pracownikami czy kierownikami zmiany. W chwili obecnej trudno jest tak naprawdę znaleźć osoby, które nie porozumiewają się po angielsku choćby na podstawowym poziomie, a co prostsze zwroty są zrozumiałe także dla osób, które zupełnie nie mówią w tym języku. Co za tym idzie, praca w Belgii lub Holandii ze znajomością angielskiego, jest preferowana przez pracodawców z uwagi na mniejszą ilość utrudnień na produkcji, w szklarni czy na magazynach.

Możliwość obsługi anglojęzycznych klientów

Takie miejsca jak hale magazynowe mogą obsługiwać także klientów spoza Belgii czy Holandii, posługujących się głównie językiem angielskim. W takiej sytuacji pracownik, który również jest w stanie porozumieć się w tym języku, staje się istotną zaletą dla pracodawcy i daje mu możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych czy po prostu zawarcia umowy sprzedaży z obecnym już klientem.

Praca w Belgii ze znajomością języka angielskiego może wiązać się z dużymi profitami finansowymi i nie ma w tym nic zaskakującego. Czasy, kiedy zatrudniano osoby z innych krajów, bez znajomości języka, z wolna się kończą. Choć oczywiście wciąż wielu pracowników nie posługuje się angielskim, to można zauważyć wyraźną tendencję, zgodnie z którą pracodawcy poszukują osób mówiących w tym języku choćby w stopniu komunikatywnym.

Nie tylko w pracy

Warto mieć na uwadze, że po zagranicznym wyjeździe za pracą, język angielski wcale nie musi być przydatny tylko i wyłącznie w godzinach pracy. Ponadto trzeba przecież zrobić zakupy, wybrać się do fryzjera czy kosmetyczki, a od czasu do czasu być może załatwić sprawę urzędową lub porozumieć się z właścicielem wynajmowanego mieszkania.

Wszystkie te kwestie będą zdecydowanie ułatwione, jeśli osoba przebywająca na stałe w Holandii czy Belgii potrafi mówić po angielsku choćby na podstawowym poziomie.

Dodatkowo, zawarcie jakichkolwiek znajomości także stanie się dużo łatwiejsze, gdyż – jak już wspominaliśmy – w tym momencie bardzo duża część społeczeństw nie tylko w Belgii czy Holandii, ale również pozostałych krajach świata – zna język angielski w stopniu minimum podstawowym.

Jak widać, znajomość języka angielskiego może okazać się bardzo przydatna podczas pracy na produkcji, na magazynie czy w szklarni. Osoby komunikujące się w tym języku zyskują zdecydowanie lepsze stawki godzinowe, a przy tym zachowują dużo wyższy komfort psychiczny. Brak możliwości swobodnego porozumiewania się ze współpracownikami lub innymi osobami jest na dłuższą metę bardzo obciążającym psychicznie czynnikiem.