Blog

Dowiedz się więcej o pracy w Holandii lub Belgii.
praca za granicą | PrismaWorx

W poszukiwaniu zatrudnienia w Holandii

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd zagraniczny w celach zarobkowych, a często obieranym kierunkiem jest Holandia. Ofert pracy rzeczywiście nie brakuje w tym kraju, szczególnie w sezonie. Bez problemu znajdziemy zatrudnienie w rolnictwie, gastronomii, hotelarstwie czy turystyce. Jeśli jesteśmy skłonni do podjęcia pracy na produkcji, jak najbardziej warto zainteresować się holenderskim rynkiem pracy. Ofert nie brakuje, ale wybór musi być dobrze przemyślany. Niestety można trafić nie do końca uczciwych pracodawców, dlatego decydowanie się na pierwszą lepszą ofertę, bez dokładnego sprawdzenia wszystkich szczegółów, jest bardzo ryzykownym pomysłem.

Praca Holandia? Jak najbardziej!

Niemcy i Holandia to kraje bardzo chętnie odwiedzane przez Polaków ze względu na sporą ilość ofert pracy i to na różnych stanowiskach, dzięki czemu każdy dobierze coś do swoich umiejętności, oczekiwań i możliwości. Duży wybór ofert dotyczy przede wszystkim branży ogrodniczej, rolniczej i produkcyjnej. Nie brakuje też wolnych miejsc w logistyce czy przetwórstwie spożywczym. Nawet w przypadku niskiego wykształcenia i braku doświadczenia można liczyć na zatrudnienie. Zarobki nie są przeciętne, przez co oferty cieszą się tak dużą popularnością wśród Polaków, w porównaniu z tym co jest oferowane w naszym kraju w postaci najniższej krajowej.

Wyjechać po zarobek można na kilka tygodni, miesięcy lub zdecydować się na dłuższy pobyt. Na miejscu nie ma problemów z komunikacją nawet w przypadku braku znajomość języka holenderskiego, gdyż posługują się oni językiem angielskim. W przypadku mniej ambitnych stanowisk pracy w rolnictwie czy ogrodnictwie wystarczą zaledwie podstawy, a czasem nawet znajomość języka angielskiego nie jest wymogiem koniecznym.

Praca w Holandii ma taką zaletę, że pracownik ma wypłacaną cotygodniową pensję, co ułatwia rozplanowanie funduszy. Nie trzeba czekać całego miesiąca, aby otrzymać w końcu zarobione pieniądze. Pracownicy mogą liczyć również na dodatek wakacyjny i urlopowy, którzy przysługuje każdej osobie pracującej na terenie tego kraju. Jeśli chcemy mieć pewność co do legalności i bezpieczeństwa zatrudnienia, najlepszym rozwiązaniem będzie praca w Holandii przez agencję pośrednictwa i zatrudnienia. Przemawia za nim pomoc w kwestiach formalnych, udzielanie szczegółowych informacji o miejscu i charakterze pracy. To samo dotyczy zakwaterowania i opieki na miejscu. Agencja zajmie się też wyjazdem z kraju do miejsca docelowego i z powrotem do Polski, czyli organizacją transportu. Można również skorzystać z grupowego ubezpieczenia kosztów leczenia. Bardzo często agencja zapewnia środek dojazdu do pracy.

Holandia oferty pracy – gdzie ich szukać?

Obecnie nie ma większego problemu ze znalezieniem ofert pracy w Holandii, gdyż są one ogólnodostępne na wielu stronach internetowych. Inną kwestią będzie to, przez kogo są zostały one dodane, czy dotyczą legalnej pracy i jakie są jej warunki.

Pracę w Holandii najlepiej będzie znaleźć jeszcze przed przyjazdem do tego kraju, aby mieć wszystko zorganizowane z wyprzedzeniem (jeśli nie chcemy się niepotrzebnie stresować i stawiać w niekomfortowej sytuacji).

Zmniejszy się ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów, będąc już na miejscu. Kolejną kwestią będzie to, aby szukać wyłącznie pracy na umowę. Holenderscy pracodawcy bardzo często umieszczają oferty pracy w Internecie, dzięki czemu mogą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, potencjalnych kandydatów na poszczególne stanowiska.

Sprawdzona praca Holandia

Pierwszym krokiem powinno być odwiedzenie oficjalnych portali dla osób poszukujących zatrudnienia w Holandii. Na chwilę obecną w Internecie można znaleźć wiele stron z ofertami pracy w Holandii – najważniejsze jest jednak sprawdzenie wiarygodności danej oferty. Jeżeli publikowana jest przez agencję pracy, należy sprawdzić jej numer KRAZ w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Dla ułatwienia, jeśli chodzi o polskie portale ogłoszeniowe, to warto spojrzeć m.in. na następująće portale:

  • jobs.pl
  • olx.pl
  • infopraca.pl
  • niedziela.nl