Sporo Polaków wybiera pracę w Holandii. Nie jest to już wyłącznie cel wakacyjnej pracy sezonowej, ale coraz częściej staje się głównym źródłem utrzymania. Na co należy zwrócić uwagę, by mieć pewność, że agencja, z którą podpiszemy kontrakt, jest rzetelna i uczciwa?
Czym jest ABU?
ABU to największe stowarzyszenie branżowe holenderskich agencji pośrednictwa pracy. Czuwa nad tym, by zatrudniani pracownicy tymczasowi otrzymywali układy zbiorowe pracy (CAO) a także nad tym, by agencje przestrzegały zawartych w nich zasad. Warto zapoznać się z agendami informacyjnymi ABU, zanim wyruszamy do pracy w Holandii. Przedstawiają one prawa pracowników, a także spoczywające na nich obowiązki.
Wybierając agencję pracy tymczasowej w Holandii, która jest członkiem ABU, mamy pewność, że jest ona nadzorowana pod względem przestrzegania praw pracowników.
Nikt z nas nie chciałby zostać oszukany podczas rzetelnego wykonywania pracy, zatem ważne jest, by wybrać agencję, która traktuje swoich pracowników w sposób uczciwy.
Czego możesz oczekiwać od agencji pracy tymczasowej?
Agencja pracy tymczasowej przedstawi Ci zasady rejestracji w Holandii. Zostaną Ci objaśnione różnice pomiędzy rejestracją jako rezydent (BRP) oraz nierezydent (RNI). Agencje pracy z ABU Holandia muszą również przedstawić pracownikom niezbędne informacje odnośnie zakwaterowania. Jeśli to dana agencja jest odpowiedzialna za zakwaterowanie, wówczas otrzymasz informacje na temat warunków, jakie tam panują. Pracownik musi liczyć się z tym, że z wynagrodzenia mogą mu zostać potrącone grzywny i odszkodowania.
Karta uczciwych praktyk rekrutacyjnych ABU dla pracowników migrujących
Jest to zbiór przepisów, które gwarantują Ci proces rzetelnej i uczciwej rekrutacji. Warto się z nią zapoznać, gdyż zawiera ona informacje na temat tego, czego każdy może wymagać od agencji rekrutacyjnej. Każdy biorący udział w w tym procesie ma prawo do informacji na temat oferowanej pracy, nazwy stanowiska, miejsca pracy oraz wymaganych do pracy kwalifikacji i kompetencji. Powinien także zapoznać się ze szczegółowymi warunkami zakwaterowania. Informacja, która powinna pojawić się już na etapie rekrutacji to również wynagrodzenie brutto a także minimalna liczba godzin do przepracowania.
Każdy, kto zdecyduje się podpisać umowę o pracę tymczasową w Holandii powinien dostać jej kopię zarówno w języku polskim, jak i holenderskim. Agencja przedstawia pracownikom również koszty i warunki ubezpieczenia zdrowotnego. Ta forma ubezpieczenia jest konieczna przed rozpoczęciem pracy w Holandii, jednak nie musi być realizowana przez agencję zatrudnienia. Rekruter powinien również przedstawić dostępne opcje i koszty transportu do Holandii i z powrotem.
Wybierając pracę w Holandii warto poświęcić chwilę, by wybrać rzetelną agencję pracy. Należy pamiętać o tym, że jeśli jest ona członkowie ABU praca w Holandii, będzie nadzorowana pod względem przestrzegania praw pracowników. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i nieprzyjemnych sytuacji za granicą.